Embark on a journey of knowledge! Take the quiz and earn valuable credits.
Take A QuizChallenge yourself and boost your learning! Start the quiz now to earn credits.
Take A QuizUnlock your potential! Begin the quiz, answer questions, and accumulate credits along the way.
Take A QuizPlease log in to access this content. You will be redirected to the login page shortly.
LoginMath Secondary School in Math 1 year ago
-step explanation:Year 1996Total No. of workers = 540No. of female workers = 30% of 540= (30/100)×540= 162No. of male workers= 540-162=378Year 1998No. of female workers increased by 100= 162+100=262No. of male workers increased by 200= 378+200=578Total No. of workers = 262+578=840Year 2000Total No. of workers increased by 25% of the value in 1998=(25/100)×840=210=840+210=1050No. of female workers=340No. of male workers =1050-340=710Tabulation of dataYear Total workers No. of male workers No. of female worker1996 540 378 1621998 840 578 2622000 1050 710 340Hope this helps.Please please mark me as brainliest
Posted on 18 Aug 2024, this text provides information on Math related to Secondary School in Math. Please note that while accuracy is prioritized, the data presented might not be entirely correct or up-to-date. This information is offered for general knowledge and informational purposes only, and should not be considered as a substitute for professional advice.
Turn Your Knowledge into Earnings.
No matter what stage you're at in your education or career, TuteeHub will help you reach the next level that you're aiming for. Simply,Choose a subject/topic and get started in self-paced practice sessions to improve your knowledge and scores.
Ready to take your education and career to the next level? Register today and join our growing community of learners and professionals.