Thahini bought some pencils and erasers. Her friend Ashwin spent the same amount and bought thrice as many pencils and five less erasers. Now they are all set to start their group study for V.O.T.E. If the cost of 1 eraser is 2 more than the cost of 1 pencil, then what is the minimum possible number of pencils bought by Thahini and Ashwin together?​

Math Secondary School in Math 8 months ago

  1.96K   0   0   0   0 tuteeHUB earn credit +10 pts

5 Star Rating 1 Rating

Step-by-step explanation:

Let the COST of one pencil = Rs. x

Let the cost of one ERASER = Rs. y

Romila purchases 2 pencils and 3 erasers for Rs. 9 

Cost of 2 pencils = 2x

Cost of 3 erasers = 3y

Total Cost = Rs. 9

So, we have:

2x + 3y = 9 ---(1)

Sonali purchases 4 pencils and 6 erasers for Rs 18. 

Cost of 4 pencils = 4x

Cost of 6 erasers = 6y

Total Cost = 18

So, we have:

4x + 6y = 18

So, 2(2x + 3y) = 18

So, 2x + 3y = 9 ----(2)

Here, we see that both (1) and (2) are the same equation, which is:

2x+3y=92x+3y=9

This single equation has INFINITELY Many Solutions, as it is a linear equation in two variables. 

We can PUT any value of x, and find the CORRESPONDING value of y. 

However, since x and y refer to Costs, we can only take positive values. We still can have infinite solutions.

For example, 

If Cost of 1 pencil = Rs. 3 = x

Then

\begin{gathered}2x+3y=9 \\ \\ \implies 2(3) + 3y = 9 \\ \\ \implies 3y = 9-6 \\ \\ \implies 3y = 3 \\ \\ \implies y = 1\end{gathered}2x+3y=9⟹2(3)+3y=9⟹3y=9−6⟹3y=3⟹y=1

So, If Cost of one pencil = Rs. 3,

Then Cost of one eraser = Rs. 1

Similarly, we can take other values of one variable, and find corresponding values of other variable.

Hope it helps

Brainly Community

Posted on 08 Nov 2024, this text provides information on Math related to Secondary School in Math. Please note that while accuracy is prioritized, the data presented might not be entirely correct or up-to-date. This information is offered for general knowledge and informational purposes only, and should not be considered as a substitute for professional advice.

Take Quiz To Earn Credits!

Turn Your Knowledge into Earnings.

tuteehub_quiz

Tuteehub forum answer Answers

Post Answer

No matter what stage you're at in your education or career, TuteeHub will help you reach the next level that you're aiming for. Simply,Choose a subject/topic and get started in self-paced practice sessions to improve your knowledge and scores.